03/01/2020 – Guinness PRO14 Communications – R10 – Teamsheets

Friday, January 3

Cardiff Blues v Scarlets – KO 19.35
Cardiff Arms Park
Referee: Frank Murphy (IRFU, 30th Championship appearance)
AR1: Adam Jones (WRU), AR2: Eddie Hogan-O’Connell (IRFU),
TMO: Simon McDowell (IRFU)
Live on Premier Sports 2, eir Sport, DAZN & www.pro14.tv

Cardiff Blues: Hallam Amos; Owen Lane, Rey Lee-Lo, Ben Thomas, Josh Adams; Jarrod Evans, Tomos Williams; Rhys Gill, Liam Belcher, Scott Andrews, Filo Paulo, Josh Turnbull, Josh Navidi (Capt), Will Boyde, Nick Williams.
Replacements: Ethan Lewis, Corey Domachowski, Keiron Assiratti, James Ratti, Olly Robinson, Lloyd Williams, Jason Tovey, Matthew Morgan

Scarlets: Leigh Halfpenny; Ryan Conbeer, Steff Hughes, Hadleigh Parkes, Steff Evans; Angus O’Brien, Gareth Davies; Wyn Jones, Ken Owens (Capt), Werner Kruger; Jake Ball, Tevita Ratuva; Aaron Shingler, Josh Macleod, Uzair Cassiem.
Replacements: Phil Price, Ryan Elias, Samson Lee, Sam Lousi, Blade Thomson, Kieran Hardy, Ryan Lamb, Paul Asquith.

Ulster Rugby v Munster Rugby – KO 19.35
Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Dan Jones (WRU, 29th Championship appearance)
AR1: Sean Gallagher (IRFU), AR2: Mike English (WRU)
TMO: Sean Brickell (WRU)
Live on Premier Sport 1, eir Sport 1, SuperSport 1, DAZN & www.pro14.tv

Ulster Rugby: Will Addison, Robert Baloucoune, Luke Marshall, Stuart McCloskey, Jacob Stockdale, Billy Burns, John Cooney; Jack McGrath, Rob Herring, Marty Moore, Alan O'Connor, Iain Henderson (Capt), Matthew Rea, Sean Reidy, Nick Timoney.
Replacements: John Andrew, Kyle McCall, Tom O'Toole, David O'Connor, Greg Jones, David Shanahan, Bill Johnston, Craig Gilroy.

Munster Rugby: Shane Daly; Andrew Conway, Sammy Arnold, Rory Scannell, Keith Earls; Joey Carbery, Conor Murray; Jeremy Loughman, Niall Scannell, Keynan Knox; Fineen Wycherley, Darren O’Shea; Peter O’Mahony (Capt), Jack O’Donoghue, Arno Botha.
Replacements: Diarmuid Barron, Dave Kilcoyne, John Ryan, Gavin Coombes, Jack O’Sullivan, Neil Cronin, Dan Goggin, Chris Cloete.

Saturday, January 4

Benetton Rugby v Glasgow Warriors – KO 13:00 UK / 14:00 Italy
Stadio Monigo, Treviso
Referee: Nigel Owens (WRU, 182nd Championship appearance)
AR1: Andrea Piardi (FIR), AR2: Wayne Davies (WRU)
TMO: Jon Mason (WRU)
Live on DAZN, Premier Sports 2, eir Sport 1 & www.pro14.tv

Benetton Rugby: Jayden Hayward; Leonardo Sarto, Ratuva Tavuyara, Luca Morisi, Monty Ioane; Tommaso Allan, Dewaldt Duvenage (Capt); Nicola Quaglio, Hame Faiva, Marco Riccioni, Irne Herbst, Federico Ruzza, Sebastian Negri, Giovanni Pettinelli, Abraham Steyn.
Replacements: Engjel Makelara, Cherif Traore, Tiziano Pasquali, Niccolo Cannone, Eli Snyman, Marco Lazzaroni, Tito Tebaldi, Antonio Rizzi.

Glasgow Warriors: Ruaridh Jackson; Kyle Steyn, Nick Grigg, Sam Johnson, Niko Matawalu; Pete Horne, George Horne; Aki Seiuli, George Turner, Adam Nicol; Rob Harley, Tim Swinson, Bruce Flockhart, Tom Gordon, Ryan Wilson (Capt).
Replacements: Grant Stewart, Oli Kebble, Petrus du Plessis, Andrew Davidson, Chris Fusaro, Nick Frisby, Huw Jones, Glenn Bryce.

Dragons v Ospreys – KO 15.00
Rodney Parade, Newport
Referee: Andrew Brace (IRFU, 50th Championship appearance)
AR1: Ben Whitehouse (WRU) AR2: Paul Haycock (IRFU)
TMO: Brian MacNeice (IRFU)
Live on Premier Sports 1, DAZN & www.pro14.tv

Dragons: Will Talbot-Davies, Jared Rosser, Tyler Morgan, Tom Griffiths, Ashton Hewitt, Sam Davies, Rhodri Williams (c); Brok Harris, Elliot Dee, Leon Brown, Joe Davies, Cory Hill, Aaron Wainwright, Taine Basham, Ross Moriarty
Replacements: Richard Hibbard, Aaron Jarvis, Lloyd Fairbrother, Matthew Screech, Harrison Keddie, Tavis Knoyle, Jacob Botica, Adam Warren

Ospreys: Cai Evans; George North, Tiaan Thomas-Wheeler, Scott Williams, Luke Morgan; Luke Price, Aled Davies; Nicky Smith, Sam Parry, Ma’afu Fia; Adam Beard, Bradley Davies; Olly Cracknell, Justin Tipuric (Capt), Morgan Morris.
Replacements: Scott Otten, Darryl Marfo, Simon Gardiner, Dan Lydiate, Sam Cross, Shaun Venter, Marty McKenzie, Hanno Dirksen.

Zebre v Toyota Cheetahs – KO 15:00 UK / 16:00 Italy
Stadio Lanfranchi, Parma
Referee: Sam Grove-White (SRU, 19th Championship appearance)
AR1: Gianluca Gnecchi (FIR), AR2: Hollie Davidson (SRU)
TMO: Paul Larter (SRU)
Live on DAZN, FreeSports, SuperSport 1 & www.pro14.tv

Zebre: Junior Laloifi; Charlie Walker, Giulio Bisegni (Capt), Enrico Lucchin, Mattia Bellini; Carlo Canna, Joshua Renton; Andrea Lovotti, Luca Bigi, Giosue Zilocchi, David Sisi, Ian Nagle; Jimmy Tuivaiti, Johan Meyer, Giovanni Licata.
Replacements: Oliviero Fabiani, Danilo Fischetti, Eduardo Bello, Mick Kearney, George Biagi, Guglielmo Palazzani, Maxime Mbanda, Edoardo Padovani.

Toyota Cheetahs: Rhyno Smith; Craig Barry, William Small-Smith, Benhard Janse van Rensburgh, Rabz Maxwane; George Whitehead, Tian Meyer (Capt); Boan Venter; Wilmar Arnoldi; Aranos Coetzee; Sintu Manjezi; Walt Steenkamp; Chris Massyn; Junior Pokomela; Aidon Davis
Replacements: Joseph Dweba; Erich de Jager; Luan de Bruin; JP du Preez; Marnus van der Merwe; Gerhard Olivier; Ruan Pienaar; Tian Schoeman

Leinster Rugby v Connacht Rugby – KO 17.30
RDS Arena, Dublin
Referee: Mike Adamson (SRU, 41st Championship appearance)
AR1: George Clancy (IRFU) AR2: Keith Allen (SRU)
TMO: Neil Paterson (SRU)
Live on eir Sport 1, Premier Sports 2, SuperSport 1, DAZN & www.pro14.tv

Leinster Rugby: Jordan Larmour; Fergus McFadden, Garry Ringrose, Joe Tomane, Dave Kearney; Ciarán Frawley, Luke McGrath; Peter Dooley, Sean Cronin, Tadhg Furlong, Ross Molony, James Ryan, Rhys Ruddock (Capt), Will Connors, Max Deegan.
Replacements: Bryan Byrne, Ed Byrne, Roman Salanoa, Ryan Baird, Caelan Doris, Jamison Gibson-Park, Harry Byrne, Cian Kelleher.

Connacht Rugby: Stephen Fitzgerald, Niyi Adeolokun, Kyle Godwin, Tom Daly, John Porch, Conor Fitzgerald, Caolin Blade (Capt): Denis Buckley, Shane Delahunt, Dominic Robertson-McCoy, Niall Murray, Gavin Thornbury, Eoghan Masterson, Paul Boyle, Robin Copeland.
Replacements: Tom McCartney, Paddy McAllister, Conor Kenny, Joe Maksymiw, Sean Masterson, Stephen Kerins, David Horwitz, Tiernan O’Halloran

Edinburgh Rugby v Isuzu Southern Kings – KO 19.45
Referee: Joy Neville (IRFU, 7th Championship appearance)
AR1: Ben Blain (SRU) AR2: Johnny Erskine (IRFU)
TMO: Leo Colgan (IRFU)
Live on Premier Sports 1, SuperSport 1, eir Sport 2, DAZN & www.pro14.tv

Edinburgh Rugby: Blair Kinghorn; Eroni Sau, James Johnstone, Matt Scott, Duhan van der Merwe; Jaco van der Walt, Henry Pyrgos (Capt); Jamie Bhatti, Mike Willemse, WP Nel; Lewis Carmichael, Grant Gilchrist; Magnus Bradbury, John Barclay, Nick Haining.
Replacements: Dave Cherry, Pierre Schoeman, Simon Berghan, Ben Toolis, Luke Crosbie, Charlie Shiel, Simon Hickey, Mark Bennett.

Isuzu Southern Kings: Courtney Winnaar, Yaw Penxe, Sibusiso Sithole, Howard Mnisi (Capt), Erich Cronje; John-Thomas Jackson, Stefan Ungerer; Schalk Ferreira, Jacques du Toit, Pieter Scholtz, Jerry Sexton, Aston Fortuin, Ruaan Lerm, Thembelani Bholi, Elrigh Louw.
Replacements: Alandre van Rooyen, Xandre Vos, De-Jay Terblanche, John-Charles Astle, Bobby de Wee, Theo Maree, Bader Pretorius, Andell Loubser