20/12/2019 – Guinness PRO14 Communications – Guinness PRO14 R8 Team Sheet

Leinster Rugby v Ulster Rugby – KO 19.35
RDS Arena, Dublin
Referee: George Clancy (IRFU, 120th Championship Appearance)
AR1: Frank Murphy (IRFU), AR2: Kieran Barry (IRFU),
TMO: Simon McDowell (IRFU)
Live on eir Sport 1, Premier Sports 1, SuperSport 1, DAZN, pro14.tv

Leinster: Rob Kearney, Fergus McFadden, Tommy O’Brien, Robbie Henshaw, Cian Kelleher, Harry Byrne, Jamison Gibson-Park; Peter Dooley, Seán Cronin, Andrew Porter, Scott Fardy (CAPT), Josh Murphy, Will Connors, Scott Penny, Max Deegan.

Replacements: Bryan Byrne, Cian Healy, Jack Aungier, Oisín Dowling, Josh van der Flier, Hugh O’Sullivan, Ciarán Frawley, Conor O’Brien.

Ulster: Rob Lyttle, Craig Gilroy, Matt Faddes, Angus Curtis, Angus Kernohan, Bill Johnston, David Shanahan; Andrew Warwick, Adam McBurney, Tom O’Toole, David O’Connor, Alan O’Connor (CAPT), Matthew Rea, Nick Timoney, Greg Jones.

Replacements: John Andrew, Kyle McCall, Ross Kane, Jack Regan, Azur Allison, Jonny Stewart, Stewart Moore, Ethan McIlroy.

Saturday, December 21

Zebre Rugby Club v Benetton Rugby – KO 15.00 (UK) / 16:00 (ITA)
Stadio Sergio Lanfranchi, Parma
Referee: Marius Mitrea (FIR, 94th Championship Appearance)
AR1: Andrea Piardi (FIR), AR2: Gianlcca Gnecchi (FIR)
TMO: Stefano Penne (FIR)
Live on eir Sport 2, Premier Sports 2, SuperSport 1, DAZN, pro14.tv

Zebre: Edoardo Padovani, Paula Balekana, Giulio Bisegni (CAPT), Tommaso Boni, James Elliott, Carlo Canna, Marcello Violi; Danilo Fischetti, Luca Bigi, Giosuè Zilocchi, Mick Kearney, Ian Nagle, Jimmy Tuivaiti, Johan Meyer, Giovanni Licata.

Replacements: Marco Manfredi, Andrea Lovotti, Alexandru Tarus, David Sisi, Maxime Mbandà, Guglielmo Palazzani, Michelangelo Biondelli, Charlie Walker.

Benetton: Jayden Hayward, Angelo Esposito, Ratuva Tavuyara, Luca Morisi, Leonardo Sarto, Ian Keatley, Dewaldt Duvenage (CAPT), Toa Halafihi, Abraham Steyn, Sebastian Negri, Eli Snyman, Niccolò Cannone, Marco Riccioni, Hame Faiva, Federico Zani.

Replacements: Engjel Makelara, Nicola Quaglio, Cherif Traore, Marco Fuser, Marco Lazzaroni, Marco Barbini, Tito Tebaldi, Antonio Rizzi.

Connacht Rugby v Munster Rugby– KO 17.15
The Sportsground, Galway
Referee: Andrew Brace (IRFU, 49th Championship Appearance)
AR1: Sean Gallagher (IRFU), AR2: Paul Haycock (IRFU)
TMO: Brian MacNeice (IRFU)
Live on eir Sport 1, SuperSport 1, TG4, Free Sports, DAZN, pro14.tv

Connacht: Tiernan O’Halloran, John Porch, Tom Daly, Bundee Aki, Kyle Godwin, Conor Fitzgerald, Caolin Blade; Denis Buckley, Dave Heffernan, Finlay Bealham, Ultan Dillane, Quinn Roux (CAPT), Eoghan Masterson, Paul Boyle, Eoin McKeon.

Replacements: Shane Delahunt, Conor Kenny, Dominic Robertson McCoy, Joe Maksymiw, Robin Copeland, Stephen Kerins, Jack Carty, Stephen Fitzgerald.

Munster: Shane Daly, Calvin Nash, Chris Farrell, Dan Goggin, Liam Coombes, JJ Hanrahan, Craig Casey; Dave Kilcoyne, Kevin O’Byrne, Stephen Archer, Jean Kleyn, Billy Holland; Gavin
Coombes, Chris Cloete, CJ Stander (CAPT).

Replacements: Diarmuid Barron, Jeremy Loughman, Keynan Knox, Fineen Wycherley, Jack O’Donoghue, Neil Cronin, Ben Healy, Sammy Arnold.

Dragons v Scarlets – KO 17.15
Rodney Parade, Newport
Referee: Ben Whitehouse (WRU, 64th Championship Appearance)
AR1: Mike English (WRU) AR2: Gareth John (WRU)
TMO: Ian Davies (WRU)
Live on eir Sport 2, S4C, DAZN, pro14.tv.

Dragons: Will Talbot-Davies, Owen Jenkins, Adam Warren, Jack Dixon, Ashton Hewitt, Sam Davies, Rhodri Williams (CAPT); Brok Harris, Elliot Dee, Leon Brown, Joe Davies, Matthew Screech, Cory Hill, Taine Basham, Aaron Wainwright.

Replacements: Richard Hibbard, Aaron Jarvis, Lloyd Fairbrother, Brandon Nansen, Ross Moriarty, Tavis Knoyle, Jacob Botica, Tyler Morgan.

Scarlets: Leigh Halfpenny, Johnny McNicholl, Steff Hughes, Hadleigh Parkes, Steff Evans; Dan Jones, Gareth Davies; Wyn Jones, Ken Owens (CAPT), Samson Lee, Jake Ball, Sam Lousi, Aaron Shingler, Josh Macleod, Uzair Cassiem.

Replacements: Ryan Elias, Phil Price, Javan Sebastian, Tevita Ratuva, Blade Thomson, Kieran Hardy, Ryan Lamb, Corey Baldwin.

Glasgow Warriors v Edinburgh Rugby – KO 17.45
Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Ben Blain (SRU, 5th Championship Appearance)
AR1: Sam Grove-White (SRU), AR2: Hollie Davidson (SRU)
TMO: Andrew McMenemy (SRU)
Live on Premier Sports 1, DAZN, pro14.tv

Glasgow Warriors: Ruaridh Jackson, Tommy Seymour, Huw Jones, Sam Johnson, Kyle Steyn, Adam Hastings, George Horne; Aki Seiuli, Fraser Brown, Zander Fagerson, Scott Cummings, Jonny Gray, Rob Harley, Callum Gibbins (CAPT), Ryan Wilson.

Replacements: George Turner, Oli Kebble, Adam Nicol, Adam Ashe, Tom Gordon, Ali Price, Nick Grigg, Niko Matawalu.

Edinburgh: Blair Kinghorn, Darcy Graham, Mark Bennett, George Taylor, Duhan van der Merwe, Simon Hickey, Henry Pyrgos; Pierre Schoeman, Stuart McInally (CAPT), Pietro Ceccarelli, Ben Toolis, Grant Gilchrist, Magnus Bradbury, Hamish Watson, Viliame Mata.

Replacements: Mike Willemse, Jamie Bhatti, Simon Berghan, Lewis Carmichael, Jamie Ritchie, Nic Groom, Jaco van der Walt, James Johnstone.

Ospreys v Cardiff Blues – KO 19.35
Liberty Stadium, Swansea
Referee: Dan Jones (WRU, 28th Championship Appearance)
AR1: Gareth Newman (WRU) AR2: Chris Morgan (WRU)
TMO: Tim Hayes (WRU)
Live on eir Sport 2, Premier Sports 2, SuperSport 1, DAZN, pro14.tv

Ospreys: Cai Evans, Hanno Dirksen, Tiaan Thomas-Wheeler, Scott Williams, Luke Morgan, Marty McKenzie, Aled Davies; Nicky Smith, Scott Otten, Ma’afu Fia, Adam Beard, Bradley Davies, Dan Lydiate, Justin Tipuric (CAPT), Olly Cracknell.

Replacements: Dewi Lake, Rhys Fawcett, Simon Gardiner, Marvin Orie, Morgan Morris, Shaun Venter, Luke Price, Kieran Williams.

Cardiff Blues: Cai Evans, Hanno Dirksen, Tiaan Thomas-Wheeler, Scott Williams, Luke Morgan, Marty McKenzie, Aled Davies; Nicky Smith, Scott Otten, Ma’afu Fia, Adam Beard, Bradley Davies, Dan Lydiate, Justin Tipuric (CAPT), Olly Cracknell.

Replacements: Dewi Lake, Rhys Fawcett, Simon Gardiner, Marvin Orie, Morgan Morris, Shaun Venter, Luke Price, Kieran Williams.